Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś jak wspomóc pracę wątroby, oczyścić organizm oraz pozbyć się toksyn, to zapraszam do zapoznania się z tym artykułem.
Funkcje wątroby
Wątroba jest największym ludzkim narządem wewnętrznym, a jej zadanie to niemal 500 różnych funkcji w organizmie ! Do najważniejszych można zaliczyć :
wspomaganie procesu trawienia poprzez produkcję żółci,
odtruwanie organizmu przez utylizacje różnych substancji chemicznych, toksyn z pożywienia oraz powietrza
magazynuje witaminy A,C, D,K,B6, glikogen, żelazo
bierze udział w przemianie białek, tłuszczy i węglowodanów
neutralizuje alkohol, nikotynę, leki
przemienia amoniak w mocznik
tworzy większość białek osocza
przetwarza stare czerwone krwinki
neutralizuje drobnoustroje
oraz wiele, wiele innych funkcji
Na stan wątroby niebagatelny wpływ ma styl życia. Nadużywanie alkoholi i innych używek, nieracjonalne stosowanie leków, żywność wysoko przetworzona oraz bogata w toksyny, nadmierna masa ciała, nadmiar toksyn w otoczeniu (smog, kosmetyki, niektóre tekstylia, związane z wykonywaną pracą), wszystko to ma niekorzystny wpływ na komórki wątrobowe, uszkadzając je. Substancje te mogą prowadzić do wielu chorób wątroby, m.in. alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby, marskości, guzów, a nawet nowotworów wątroby.
Jak zatem dbać o wątrobę?
Przede wszystkim unikać wyżej wymienionych substancji oraz zgubić nadmierne kilogramy. Zwiększona masa ciała powoduje niealkoholowe stłuszczenie wątroby, które jak wykazuje raport przedstawiony na konferencji EASL Non-Alcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD) Summit 2019, stało się plagą dzisiejszych czasów.
Zwiększona aktywność fizyczna wspiera redukcję masy ciała oraz wspomaga oczyszczanie organizmu poprzez pocenie się oraz zwiększenie przepływu limfy w naszym ciele. Należy również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów, gdyż woda wspomaga pracę nerek i usuwanie metabolitów z organizmu.
W naszych dietach zawsze przeliczamy dokładnie jaką ilość wody powinien wypijać pacjent w zależności od masy ciała oraz aktywności fizycznej.
Jeżeli masz powody by podejrzewać, że Twoja wątroba może być w nienajlepszym stanie, warto by było zrobić sobie badanie z krwi markerów wątrobowych (ALT, AST, ALT, BIL, GGTP) i skonsultować je ze specjalistą.
Jaka dieta na wątrobę?
Istnieje wiele diet oczyszczających, głodówek oraz postów, które mają korzystny wpływ na funkcję wątroby. Nie każda dieta jednak nadaje się dla każdego pacjenta. Dlatego też w naszej poradni zawsze zalecamy zdrowy rozsądek i zmianę nawyków żywieniowych na całe swoje życie, a nie tylko na okres "bycia na diecie". Zwracamy szczególną uwagę na jakość produktów, które spożywamy. Zalecamy do zainstalowania sobie aplikacji "zdrowe zakupy", którą podpowie Wam czy produkty, które spożywacie zawierają w swym składzie niebezpieczne substancje chemiczne. Uczymy naszych klientów by unikali produktów wysoko przetworzonych. Najlepiej znaleźć dostawcę dobrej jakości mięsa i warzyw.
Ważne jest również aby utrzymywać odpowiednie proporcje tłuszczy nasyconych do nienasyconych. Zwiększcie ilość kwasów omega-3 w diecie poprzez spożywanie większej ilości ryb i owoców morza, jaj, orzechów czy oleju lnianego, ograniczając jednocześnie spożycie jedzenia typu fast food, tłuszczy utwardzonych oraz tłuszczy trans, które powstają podczas długiego smażenia w słabej jakości olejach.
Oprócz jakości, należy szukać naturalnych produktów spożywczych wspomagających wątrobę. Dołóż do swojej diety ziarna ostropestu (mielony nie ma takich właściwości), czarnuszki siewnej, zdrowe oleje (ostropest, lniany, oliwa z oliwek), sok z karczocha, paprykę, żółte pomidory, bogate w antyoksydanty owoce jagodowe, kurkuma, mniszek lekarski oraz inne tego typu produkty.
Dla zdrowej pracy wątroby oraz całego organizmu, bardzo ważne jest by unikać nadmiaru cukru w diecie. Wysoki cukier i insulina sprzyjają tyciu oraz stłuszczeniu wątroby.
Polecam przepis na pyszną sałatkę na wątrobę Pana Marka Skoczylasa.
Jakie suplementy na wątrobę?
Dobre suplementy na wątrobę powinny być przede wszystkim wolne od substancji konserwujących, wypełniaczy i barwników (sprawdź czy Twój suplement zawiera E171-dwutlenek tytanu, który nie jest już uznawany za bezpieczny dodatek do żywności).
Do najskuteczniejszych substancji regenerujących wątrobę można zaliczyć:
Karczoch i zawarta w nim cynaryna
Ostropest i zawarta w nim sylimaryna
NAC - N-Acetyl L-Cysteiny lub sama cysteina
Glutation zredukowany
Kurkumina
Ekstrakty ziołowe - mniszek, pokrzywa
Dobry suplement na wątrobę zawierać będzie kompozycji kilku składników w odpowiednich dawkach i ekstraktach. Jeżeli macie problemy z doborem odpowiedniego suplementu dla siebie, zapraszam do kontaktu ze mną w naszym sklepie FORMA lub on-line.
Podsumowując
Ogranicz substancje szkodzące wątrobie w diecie i kosmetykach, środkach czystości itp.
Sprawdź działanie swoich leków i skonsultuj to z lekarzem
Spożywaj zdrową żywność bogatą w substancję zdrowe dla wątroby
Pij odpowiednią ilość płynów
Ruszaj się, najlepiej 30 min dziennie.
W razie potrzeby zacznij się suplementować dobrej jakości produktami
Comments